,,Bohaterowie Potopu”

  • By ml
  • 7 grudnia, 2016
  • Komentowanie nie jest możliwe

6 grudnia 2016 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni odbył się Konkurs Czytelniczy ,,Bohaterowie Potopu”. W eliminacjach rejonowych wzięło udział  50 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów Powiatu Bocheńskiego. Pytania konkursowe dotyczyły treści lektury, pojawiły się również ciekawe konteksty historyczne i obyczajowe wpisane w ,,Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Był to następny etap Powiatowy, po zmaganiach  na etapie  szkolnym Konkursu.

W etapie Powiatowym Konkursu Czytelniczego ,,Bohaterowie Potopu” w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni szkołę godnie reprezentowały: Klaudia Szwider (II TEa), Marlena Bienias (II TEa), Gabriela Sowa (II TEa) oraz Izabela Sala (I za) pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Anny Szewczyk.

Konkurs dowodzi, że po ,,Trylogię” Henryka Sienkiewicza nadal chętnie sięgają młodzi czytelnicy. ,,Potop” cieszy się dużym zainteresowaniem, czego dowodzi liczba wypożyczeń tej lektury w polskich bibliotekach. Pytania konkursowe dotyczyły ciekawostek dotyczących bohaterów ,,Potopu”- Kmicica, Oleńki, Pana Wołodyjowskiego. Trzeba było się orientować w topografii Laudy, odpowiedzieć na pytanie, co to jest stal szmelcowana- zardzewiała, błyszcząca, kompletowana po  wojownikach, którzy oddali życie na polu chwały. Należało doskonale orientować się w obyczajowości epoki i być wiernym cytatom z powieści.

Categories: Aktualności

Comments are closed.