ERASMUS+2019

Program Erasmus+

22 września grupa 42 uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Bochni kształcących się w zawodach: technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych i technik hotelarstwa wyjechało na 2 tygodniowy staż zawodowy do Grecji. Celem głównym wyjazdu jest podniesienie kompetencji zawodowych uczniów, kompetencji językowych oraz zrealizowanie części obowiązkowej, przewidzianej w podstawie programowej praktyki zawodowej w rzeczywistych warunkach pracy. W czasie wolnym uczniowie odwiedzą najciekawsze miejsca regionu, poznają kulturę i tradycje greckie. Wyjazd na staż do Grecji jest możliwy dzięki programowi Erasmus+ oraz dotacji jaką otrzymała Szkoła na realizację swojego autorskiego projektu “Zagraniczny staż zawodowy – ścieżką indywidualnego rozwoju ucznia” 2018-1-PL01-KA102-049469.

Kwota na realizację staży zawodowych dla 86 uczniów otrzymana z programu Erasmus+ to 150 000 Euro.

Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

=======================================================================

“Zagraniczny staż zawodowy – ścieżką indywidualnego rozwoju ucznia”

2018-1-PL01-KA102-049469

REGULAMIN REKRUTACJI NA STAŻ ZAWODOWY – GRECJA 2019 – POBIERZ

Rekrutacja do 22.02.2019 r – formularz rekrutacyjny –

POBIERZ !

—————————————————————————————————————————

Zespół Szkół Nr 3 w Bochni otrzymał dotację w wysokości 150 tys. euro dla swojego projektu doskonalenia umiejętności praktycznych uczniów w zawodach technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki, technik ekonomista, technik rachunkowości oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Doskonalenie umiejętności zawodowych będzie realizowane na zagranicznych stażach zawodowych w krajach UE.

Projekt pt. „Zagraniczny staż zawodowy – ścieżką indywidualnego rozwoju ucznia II” przedstawiony do oceny przez komisję konkursową w bieżącym roku jest kontynuacją obecnie realizowanego w szkole projektu z programu Erasmus+ z konkursu w roku 2018. Jego celem jest przede wszystkim kształtowanie kompetencji zawodowych i językowych, ale również kompetencji kulturowych i społecznych uczniów „Ekonomika”. Wszystkie działania projektowe służą realizacji najważniejszego celu projektu a mianowicie odbycie dwutygodniowego stażu zawodowego przez uczniów technikum w zagranicznym przedsiębiorstwie.

– Wszystkie zaplanowane w projekcie zajęcia dydaktyczne, zajęcia praktyczne, spotkania, wyjazdy edukacyjne i kulturowe zostały wysoko ocenione przez zespół oceniający, co skutkowało przyznaniem najwyższego możliwego dofinansowania naszego projektu, które cieszy nas tym bardziej, że w tym roku rekordowa ilość szkół wnioskowała o dofinansowanie swoich planów dotyczących szkolenia zawodowego. O takie środki finansowe wnioskowało bowiem aż 1035 szkół i instytucji zajmujących się kształceniem zawodowym z całej Polski a bezpośrednie dofinansowanie z programu Erasmus+ dostało tylko 287 szkół, z czego dofinansowanie maksymalne uzyskało 161 placówek – mówi Piotr Czekaj, dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni.

Udział uczniów w projekcie jest oczywiście całkowicie bezpłatny. Przed stażem uczestnicy mają zaplanowany intensywny kurs języka angielskiego zawodowego i języka kraju docelowego, zajęcia kulturowe i pedagogiczne, które częściowo zrealizowane będą również zagranicą m.in. poprzez weekendowe wycieczki do najciekawszych i najważniejszych zakątków kraju partnera. Planowane staże zawodowe w ramach tego działania najprawdopodobniej odbędą się w greckich hotelach, restauracjach i instytucjach finansowych.

Każdy uczestnik takiego projektu będzie miał okazję zapoznania się z pracą i z podejściem do obowiązków służbowych w różnych obiektach hotelarsko-gastronomicznych i finansowych, o różnej specyfice i wielkości. Uczestnicy stażu będą mogli włączyć się bezpośrednio w normalną pracę w przedsiębiorstwach u naszych zagranicznych partnerów, przez co dodatkowo zwiększą swoje kompetencje zawodowe, językowe, kulturowe i społeczne – napisano w założeniach projektu.

Celem projektu jest również:

• zdobycie certyfikatu Europass Mobilność – jest to dokument potwierdzający realizację kształcenia zawodowego poza granicami kraju macierzystego;
  • zdobycie certyfikatu z zakładu pracy, w którym uczestnik odbywa staż;
  • zdobycie dokumentu potwierdzającego zagraniczne kwalifikacje z zastosowaniem elementów systemu ECVET;
  • zaliczenie obowiązkowej praktyki zawodowej, określonej w podstawie programowej;
  • doskonalenie umiejętności językowych uczestnika.

Projekt z tegorocznego konkursu jest przewidziany do realizacji na lata szkolne 2019-2021 dla uczniów technikum, zarówno tych po szkole podstawowej, jak i gimnazjum.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.