Jubileusz Polskiego Czerwonego Krzyża

  • By az
  • 7 czerwca, 2019
  • Komentowanie nie jest możliwe

27 maja 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Bochni odbyła się uroczysta akademia  z okazji 100 – lecia istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża,  najstarszej  polskiej organizacji humanitarnej, zajmującej  się między innymi udzielaniem pomocy humanitarnej , pomocą socjalną, ratownictwem medycznym, promocją  zdrowia, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych imprez masowych, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa.

Wzięli w niej udział krwiodawcy, członkowie, pracownicy i zarząd PCK. Uroczystość  obecnością swoją uświetnili również przedstawiciele władz samorządowych i regionalnych, służb mundurowych, podmiotów opieki zdrowotnej  i wielu innych. Patronat honorowy nad obchodami 100-lecia PCK objęli: Starosta Bocheński Adam Korta oraz Burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński.

Ozdobą uroczystości był program artystyczny przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Bochni pod kierunkiem artystycznym Ewy Szymczyk, Marty Jaroszewskiej oraz Anny Sadkowskiej. Jego patriotyczny charakter wpisywał się w obchodzoną niedawno 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Program ten był wcześniej prezentowany podczas Małopolskiego Projektu Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia, gdzie został bardzo wysoko oceniony. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy I te a – Monika Fortuna, Agnieszka Kowalczyk, Magdalena Mech, Wioletta Lenart, Iwona Tracz, Gabriela Hojniak, Klaudia Zając, Karolina Kukla, Alicja Sędzik, Agata Trojan, Magdalena Bębenek, Marcelina Pyrz, Szymon Knap, I te b –Aleksandra Bialik, Małgorzata Lekka, Karolina Czuban ,Karolina Goryczko, Oliwia Grabarz, Agata Kicka, Klaudia Kaczmarczyk, Urszula Sysło, Patrycja Oświęcimka, Natalia Czoch, Natalia Długosz oraz Piotr Widła z klasy III te e. Ponadto występy wokalne zaprezentowali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego  w Bochni.

Podczas uroczystości uhonorowano zasłużonych działaczy odznaczeniami państwowymi, oraz pamiątkowymi medalami 100 – lecia Małopolskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Wręczono również medale dla Honorowych Dawców Krwi. W Zespole Szkół Nr 3  działa od lat Szkolne Koło PCK, które niesie pomoc ubogim, chorym i poszkodowanym przez los w środowisku szkolnym i lokalnym, współpracuje z rożnymi instytucjami na terenie miasta i powiatu, organizuje akcje Honorowego Dawstwa Krwi. To właśnie działalność dobroczynna oraz postawy humanitarne łączą wiele pokoleń wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża.

     

 

Categories: Aktualności

Comments are closed.