Kulinarna i obyczajowa podróż w czasie – Restauracja “Wierzynek”

  • By ml
  • 23 listopada, 2015
  • Komentowanie nie jest możliwe

W dniach 26.10 i 09.11.2015r. uczniowie klas hotelarskich i gastronomicznych  III TeE, III TeF i III TeD wzięli udział w szkolnej wycieczce zawodoznawczej do Restauracji “Wierzynek” w Krakowie.

“Wierzynek”  jako jedna z najstarszych restauracji w Europie, słynie z wykwintnej staropolskiej kuchni oraz dbałości o dworskie obyczaje. Dzieje Restauracji sięgają 1364 roku, kiedy to w Kamienicy przy Rynku Głównym odbyła się najsłynniejsza uczta w historii naszego kraju.

Młodzież dzięki miłej obsłudze, mogła poznać zwyczaje i specjały kuchni związane z  tym niesamowitym miejscem. Restauracja mieści się na I i II piętrze odnowionego budynku i składa się na nią osiem sal o różnej wielkości i zróżnicowanym wystroju. Pierwszą salą, którą odwiedzili była „Sala Zegarowa”, w której metaforycznie zatrzymał się czas – jej ściany zdobią tajemnicze zabytkowe zegary wahadłowe. Tematycznym rozwinięciem tej sali była „Komnata Wyobraźni”, pełna wspaniałych obrazów. Usytuowana obok niej „Sala Kolumnowa” powstała z inspiracji stylem doryckim. Ostatnią salą była „Sala Wierzynkowa”, w której znajduje się reprodukcja słynnego obrazu Bronisława Abramowicza pt. „Uczta u Wierzynka”. Przechodząc na kolejne piętro, uczniowie mieli możliwość obejrzenia „Sali Renesansowej” , „Sali Pompejańskiej”, jak również „Sali Rycerskiej”. W ostatniej z nich, dzięki obecności Szefa Kuchni i znakomitych kelnerów, uczestnicy wycieczki mogli poszerzyć wiedzę dotyczącą profesjonalnego nakrycia stołu,  jak i sztuki flambirowania potraw. Na koniec wspaniałego widowiska, zaspokajając kubki smakowe każdego ucznia, została podana czekoladowa tarta wraz z owocami i lodami porzeczkowymi oraz kremówka podana na lustrze sosu malinowego z lodami czekoladowymi.

Opuszczając mury restauracji, każdy uczestnik wycieczki, był bardzo zadowolony i oczarowany panującym tam klimatem, o czym świadczył szeroki uśmiech na jego twarzy.

 

Wioletta Stach, Sylwia Strugała klasa III Tef

 

 

Categories: Aktualności

Comments are closed.