“Na Tischnerowską Nutę”

  • By ml
  • 7 maja, 2014
  • Komentowanie nie jest możliwe

Sobota 26 kwietnia to ostatni, czwarty dzień obchodzonych w Krakowie 14 Dni Tischnerowskich ,,Szukając nadziei”. Tego dnia scena im. Stanisława Wyspiańskiego PWST stała się miejscem szczególnego wydarzenia, jakim było spotkanie młodzieży Szkół Tischnerowskich- finalistów Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego ,,Na Tischnerowską nutę”- Jak wyśpiewać Mądrość” dla młodzieży Szkół Tischnerowskich. Uroczystość dedykowana  pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji przypadającej w tym roku Jego Kanonizacji odbyła się na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Przybyłych gości i uczestników Koncertu serdecznie powitał Pan Kazimierz Tischner- brat Księdza Tischnera oraz założyciel Stowarzyszenia ,,Drogami Tischnera”. Koncert poprowadzili: Pani  Stanisława Trebunia Staszel oraz Pan Wojciech Bonowicz.  W Koncercie wystąpił: Zespół ,,Trzy Prawdy” z  Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie, prezentując utwór ,,Ja i Ty”, Zespół Szkół w Ligocie w utworze pt. ,,Kazanie”, Małgorzata Hodurek, Agnieszka Topa, Aleksandra Suder w utworze pt. ,,Nie ma na świecie takiego stworzenia”  oraz Paweł Kak – absolwent Gimnazjum Nr 2 w Woli, Finalista Konkursu Oratorskiego z tekstem mowy retorycznej ,,Pobożność jest niezwykle ważna, ale rozumu nie zastąpi”. Wszystkie teksty prezentowane przez młodzież inspirowane były twórczością ks. prof. Józefa Tischnera. Na scenie tego dnia wystąpili również młodzi artyści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki i Miejskiego Ośrodka Kultury w Ożarowie – Grupa Artystyczna ,,Iskra” , prezentując spektakl oparty na eseju Księdza Józefa Tischnera ,,Ludzie z kryjówek” – ,,Kamienne serca, nieme twarze”. Góralskiego tonu i zadumy przydała piękna pieśń wykonana przez zespół ,,Mali Łopuśnianie”z Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej ,,Na pocątku byli wsędy górole”.

Tego dnia, w drugiej części spotkania na scenie wystąpił zespół ,,Mali Mogilanie” ze Szkoły Podstawowej w Mogilanach w spektaklu zatytułowanym ,,Kto kocha dzieci, nie pali śmieci”. Wręczono również pamiątkowe dyplomy laureatom konkursu plastycznego na plakat ekologiczny ,,Kto kocha dzieci, nie pali śmieci”. Statuetki ,,Najaktywniejsza szkoła w Rodzinie Szkół Tischnerowskich” zostały wręczone przez Pana Kazimierza Tischnera- brata ks. Józefa Tischnera i Prezesa Stowarzyszenia ,,Drogami Tischnera”: Zespołowi Placówek Oświatowych w Radziszowie, Zespołowi Szkół Podstawowych i Gimnazjum w Ratułowie, oraz XXII LO  im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi. 

Na scenie wystąpił również zespół ,,Zawodowcy z Bachledówki” ze Szkoły Przysposabiającej do Zawodu z Czerwiennego w szczególnym spektaklu ,, O Zwyrtale muzykancie” na podstawie opowiadania ,,na Skalnym Podhalu Kazimierza Przerwy- Tetmajera”.

W szczególnym spotkaniu na scenie PWST, gdzie od 1980 roku Ks. prof. Józefa Tischner prowadził wykłady ze studentami reżyserii, wprowadzając ich w Filozofię ludzkiego dramatu wystąpili również aktorzy scen krakowskich: Ewa Kaim, Grzegorz Łukawski i Artur Więcek ,,Baron”- twórca i reżyser ,,Historii Filozofii po góralsku”, ,,Tischner- życie w opowieściach”.

W szczególnej chwili wdzięczności i podziękowania za kanonizację Ojca świętego Jana Pawła II wystąpił Zespół ,,Regle z Poronina” w pięknym utworze ,,Ojciec Święty na Podhalu”. Symbolem góralskiej wdzięczności i szczególnej radości z okazji kanonizacji naszego Papieża Ojca Świętego Jana Pawła II stały się piękne kwiaty ofiarowane przez górali.

W spotkaniu naszą szkołę reprezentowały: Agnieszka Wójcik ( I TEe), Małgorzata Karaś, Ewa Dudzik ( I za) pod opieką p. Anny Szewczyk.

 

 

 

 

 

Categories: Aktualności

Comments are closed.