“Odwaga myślenia i nauczania”

  • By ml
  • 21 stycznia, 2014
  • Komentowanie nie jest możliwe

W dniach 10-12.01.2014 r. odbyła się IX Konferencja Tischnerowska dla Nauczycieli i Wychowawców w Łopusznej. Temat tegorocznej konferencji brzmiał: ,,Odwaga myślenia i nauczania”. Spotkanie w umiłowanej przez Księdza Tischnera ,,Ojczyźnie góralszczyzny” stało się okazją do spotkania z ,,Filozofią Wartości” i kulturą Podhala oraz okazją do wspólnego spotkania Nauczycieli i Wychowawców uczących w Szkołach Tischnerowskich.

Przybyłych nauczycieli powitał prezes Stowarzyszenia ,,Drogami Tischnera” Pan Kazimierz Tischner. Konferencję  otworzył pokaz filmu ,,Siedem grzechów głównych po góralsku.” z udziałem księdza profesora Józefa Tischnera w reż. Adama Kinaszewskiego. Wieczorem odbył się piękny ,,Wieczór kolęd” pt.  ,,Góralskie chodnicki Jegomościa Tischnera”. Tradycyjne polskie kolędy i piękne góralskie pastorałki można było usłyszeć w  wykonaniu  zespołów góralskich ,,Łopuśnianie” i ,,Nasa Rodzina”. W programie znalazły się również tradycyjne Jasełka z ciekawymi akcentami góralskimi  i wieloma humorystycznymi  scenkami – bohaterami byli górale, ale też narciarze, którzy podzielili się z widzami góralskim optymizmem i radością. Program został poprowadzony przez Panią  dr Stanisławę Trebunię-  Staszel.

W sobotnim programie konferencji znalazły się  ciekawe wykłady i prelekcje: red. Wojciech Bonowicz wygłosił wykład ,,Co znaczy odwaga wychowania”, Agata Wilam ,,Uniwersytet dla dzieci”: ,,Jak wdrażać dzieci do myślenia” z dyskusją w której moderatorem był Adam Workowski. Uczestnicy Konferencji filozoficznej w Łopusznej wysłuchali także interesujących wykładów: prof. Stanisława Hodorowicza (Komisja Etyki i Sportu),,Jak się myśli na Podhalu?” oraz prof. Krystyny Ablewicz (UJ) ,,Lęki pedagoga i odwaga decyzji”. Wieczorem odbyła się msza św. w kościółku w Łopusznej. W pięknych wnętrzach zabytkowego drewnianego kościółka zabrzmiała muzyka górali ze Spisza.

W niedzielny poranek uczestnicy Konferencji Filozoficznej uczestniczyli w ciekawym programie artystycznym w Bukowińskim Centrum Kultury w  Bukowinie Tatrzańskiej.  Uczestnicy wysłuchali ciekawych wykładów Stanisławy Trebuni- Staszel ,,Wychowanie regionalne i jego znaczenia” oraz uczestniczyli w muzycznym spotkaniu z Bartkiem Koszarkiem – instruktorem gry na tradycyjnych podhalańskich instrumentach pasterskich. Uczestnicy konferencji  obejrzeli poruszający spektakl  w wykonaniu uczniów Szkoły Specjalnej w Czerwiennem w reż. Marii Michalik ,,O Zwyrtale muzykancie” oraz spektakl teatralny w wykonaniu teatralnego zespołu amatorskiego ,,Lykorz mimo własnej woli” – sztukę Moliera w przekładzie na gwarę góralską Jana Guta Mostowego. Nasza szkołę reprezentowała nauczycielka pani Anna Szewczyk.

 

 

Categories: Aktualności

Comments are closed.