Profilaktyka Raka Piersi

  • By admin
  • 7 października, 2011
  • Komentowanie nie jest możliwe

We wtorek 27 września młodzież naszej szkoły uczestniczyła w programie artystycznym  ,,Profilaktyka raka piersi”. Program został przygotowany w związku z realizowanym przez naszą szkołę Ogólnopolskim Programem Profilaktyki.

Co roku aż 5 tysięcy Polek umiera na raka piersi. Spotkanie miało na celu przybliżyć problem z którym zmagają się kobiety, ich rodzina i najbliżsi. Najważniejszą ideą spotkania była właśnie profilaktyka czyli zapobieganie chorobie. Wczesne wykrycie raka piersi i usunięcie guzu może bowiem spowodować całkowite cofnięcie się choroby i jej wyleczenie. Program miał na celu uświadomienie młodzieży, jak ważne jest w tym kontekście regularne samobadanie, zdrowy tryb życia, właściwa dieta, unikanie czynników sprzyjających rozwojowi choroby. W programie oprócz porad lekarskich znalazły się również wypowiedzi znanych i cenionych artystek: Anny Marii Jopek, Kory Jackowskiej – wokalistki zespołu ,,Manaam” oraz fragmenty dziennika pisarki Krystyny Kofty ,,Lewa, wspomnienie prawej”. Wypowiedzi artystek pięknie korespondowały z piosenkami, zabrzmiała piękna ,,Rzeka marzeń” oraz pieśń Anny Marii Jopek ,,Niech ktoś zatrzyma wreszcie świat…” w wykonaniu uczennic klasy IV TEb Katarzyny Fitrzyk i Justyny Puścizny, oraz wspólnie zaśpiewana przez uczniów klasy II TEd piosenka ,,Zdobyć świata szczyt…”- z udziałem wokalistów Magdaleny Polek i Pawła Jeziorka – z akompaniamentem Żanety Kłósek, uczennicy klasy IV TEb. Program doskonale uzupełniła prezentacja multimedialna wykonana przez uczennicę klasy IV TEb Dominikę Babicz. Uczniowie wysłuchali fachowego wykładu lekarza-internisty, opisu- diagnozy w formie prezentacji audiowizualnej. W programie znalazły się również recytowane przez młodzież teksty Księdza Profesora Józefa Tischnera, Czesława Miłosza i Jana Pawła II o sensie ludzkiego cierpienia. Program przygotowała młodzież klasy II TEd: Magdalena Polek, Malwina Zamęta, Konrad Kołodziej, Karolina Mizur, Monika Barczyk, Sabina Serafin, Tomasz Stachowicz, Patrycja Brzezińska, Paweł Jeziorek, Weronika Widłak, Weronika Kapcia, Justyna Wojtasik, Dominika Kmiecik, Paulina Lany (II TEc) pod kierunkiem Pani Lili Cichostępskiej i Anny Szewczyk. W programie wzięły udział ,,Trójki klasowe” oraz klasy II TEd, III TEe, IV THa, III TEf, II TEc.

       

Categories: Aktualności

Comments are closed.