Spotkania muzyczno- teatralne z Księdzem Tischnerem na PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie

  • By ml
  • 29 kwietnia, 2015
  • Komentowanie nie jest możliwe

Sobota 25 kwietnia to ostatni, czwarty dzień obchodzonych w Krakowie 15 Dni Tischnerowskich ,,Spór o człowieka”. Tego dnia scena im. PWST stała się miejscem szczególnego wydarzenia, jakim było spotkanie młodzieży Szkół Tischnerowskich – uroczysta gala laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Czytam, więc jestem! Czytamy Polskich Filozofów-Józef Tischner. Honorowy Patronat nad konkursem objęła Pani prof. Małgorzata Omilanowska.

Przybyłych gości i uczestników uroczystej gali powitał Pan Kazimierz Tischner – brat Księdza Tischnera oraz założyciel Stowarzyszenia ,,Drogami Tischnera”. Galę poprowadzili pani Jolanta Kogut i Wojciech Bonowicz. Fragmenty ,,Historii Filozofii po góralsku” przeczytał Andrzej Róg- aktor ,,Teatru Stu”. Podczas spotkania zostały wręczone nagrody i pamiątkowe dyplomy laureatom konkursów w których wzięła udział młodzież Szkół noszących imię Ks. prof. Józefa Tischnera -Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Rozwiń myśl- czytam, więc jestem! Czytamy Polskich Filozofów- Józef Tischner”, oraz Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno –  Literackiego  ,,Unowocześnijmy historię ,,Co by było gdyby”  lub współczesny język młodzieżowy w wypracowaniu historycznym  i Ogólnopolskiego Konkursu ,,Mikroprofesor”.  Statuetki ,,Najaktywniejsza szkoła w Rodzinie Szkół Tischnerowskich” zostały wręczone przez pana Kazimierza Tischnera – brata ks. Józefa Tischnera i Prezesa Stowarzyszenia ,,Drogami Tischnera”: Zespołowi Placówek Oświatowych im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Radziszowie, Zespołowi  Szkół im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Ligocie, Zespołowi Szkół Nr 2 im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach.  Statuetki  i artystyczne plakaty wręczone laureatom zostały wykonane przez uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem  pod kierunkiem Andrzeja Mrowcy.

Tego dnia, w drugiej części spotkania na scenie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Podstawowych w Łopusznej wraz z zespołem regionalnym ,,Młodzi Łopuśnianie” w spektaklu ,,Skarby Księdza Tischnera”. W świat góralskich filozofów i umiłowanego przez księdza Profesora Józefa Tischnera Podhala wprowadził  uczestników spotkania aktor scen krakowskich Andrzej Róg, czytając fragmenty książki Ks.prof. Józefa Tischnera ,,Historia Filozofii po góralsku”.  Uczestnicy spotkania wzięli udział również  w spektaklu inspirowanym twórczością Ks. prof. Józefa Tischnera ,,Filozofia po góralsku”  w wykonaniu uczniów z Ratułowa oraz zespołu góralskiego pracującego pod kierunkiem Dawida Motora.

Na scenie wystąpił również Zespół ,,Zawodowcy z Bachledówki” ze Szkoły Przysposabiającej do Zawodu w Czerwiennym w szczególnym spektaklu pt. ,,Hamerykon” pod kierunkiem Marii Michalik.

Uczestnicy gali wysłuchali również koncertu rodzinnego  Zespołu ,,Pepe- Band” z Rudy Śląskiej, teksty grupy inspirowane są tekstami Ks. prof. Józefa Tischnera. 

W foyer Państwowej wyższej Szkoły Teatralnej można było oglądać wystawę prac plastycznych laureatów konkursu ,,Rozwiń myśl” i fragmenty nagrodzonych prac uczestników literackiego Konkursu ,, Rozwiń myśl”.

Scena PWST jest szczególnym miejscem, gdzie od 1980 roku Ks. prof. Józefa Tischner prowadził wykłady ze studentami reżyserii i aktorami, wprowadzając ich w Filozofię ludzkiego dramatu, dlatego wyjątkowo wzruszający był występ pana Andrzeja Roga , aktora ,,Teatru Stu”, który odczytał fragmenty ,,Historii filozofii po góralsku” Księdza Profesora Józefa Tischnera, przypominając świat wartości bliskich Księdzu Profesorowi Józefowi Tischnerowi.

W spotkaniu nasza szkołę reprezentowali: Elżbieta Oleksy ( III TEa), Agnieszka Stachura ( ITEf), Daniel Warchołek ( III TEe),Małgorzata Karaś,  Ewa Dudzik, Monika Skowronek ( II za) pod opieką p. Anny Szewczyk.

 

Categories: Aktualności

Comments are closed.