Spotkania z filozofią XX wieku

  • By admin
  • 6 marca, 2012
  • Komentowanie nie jest możliwe

27.02.2012 r. w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie odbył się drugi wykład adresowany do młodzieży „Spotkania z Filozofią XX wieku” O ewolucji twórczej – za Henriem Bergsonem”. Spotkanie poprowadził wykładowca WSE i Uniwersytetu Papieskiego dr Michał Bardel.

Na drugim spotkaniu z cyklu wykładów zostały omówione fragmenty tekstu Henriego Bergsona, które zostały zaczerpnięte z jednej z jego książek  pt: „Ewolucja twórcza” (1907 r.). Ten wybitny filozof uważał, że czas jest tworzeniem. Elementem budującym, twórczym. Czas jest też elementem przyrody, siły, która coś powoduje. Jako przykład dr Michał Bardel zapytał nas: ,,Dlaczego kostka cukru wrzucona do kubka z gorącą wodą rozpuści się za każdym razem w tym
samym czasie”? Chemia może nam powiedzieć, ile czasu potrzebujemy, by kostka cukru rozpuściła się w wodzie, ale nie wyjaśni nam dlaczego akurat tyle czasu potrzebujemy. Czas nie jest tłem dla wydarzeń. Nie można myśleć o czasie jako o przestrzeni. Musimy także pamiętać, że nie możemy nie posługiwać się intelektem, tylko samą intuicją. Aby zrozumieć to, co próbuje nam pokazać Bergson, trzeba to w odpowiedni sposób przedstawić, zgłębić istotę omawianego zjawiska. Intelekt jest bardzo ważny, ale obejmuje on tylko to co materialne, co można opisać. To Bergson pokazuje nam całą resztę. W wykładzie uczestniczyły uczennice naszej szkoły: Katarzyna Kluza (II TEe) i Paulina Oleksy (II TEe) pod opieką pani Anny Szewczyk.

     

Categories: Aktualności

Comments are closed.