Spotkania z Filozofią XX wieku

  • By admin
  • 6 lutego, 2012
  • Komentowanie nie jest możliwe

30.01. 2012 r. w Centrum Młodzieży im dr Henryka Jordana rozpoczęty został ciekawy cykl wykładów adresowanych do młodzieży ,,Spotkania z Filozofią XX wieku”. Pierwsze spotkanie poprowadził wykładowca WSE i  Uniwersytetu Papieskiego dr Michał Bardel.

Spotkania z Filozofią XX wieku otworzył wykład dr Michała Bardela pt. ,, Poza zasadą przyjemności – za Zygmuntem Freudem” i wspólna lektura tekstu znanego dzieła Zygmunta Freuda ,,Poza zasadą przyjemności” ( wyd.  1920 r. ).  Naukowe koncepcje wybitnego austriackiego neurologa i psychiatry Zygmunta Freuda wydają się być interesującą współczesną koncepcją ludzkiej duszy (Psyche), zwłaszcza że koncepcje te narodziły się u progu XX wieku. Podstawowe dla metodologii Freuda terminy- instancje ,,id” (ono), ,,ego” (ja), ,,superego”  ( nad – ja) stają się kluczami w podróży przez prowincje ludzkiej psychiki, poszerzając XX wieczny pejzaż człowieka, przypominając istotne miejsce wybitnego psychologa w badaniach nad antropologią człowieka. W wykładach uczestniczyły uczennice naszej szkoły: Katarzyna Fitrzyk ( IV TEb), Katarzyna Kluza (II TEe), Ewelina Stachowicz ( II TEe) pod opieką pani Anny Szewczyk.

     

Categories: Aktualności

Comments are closed.