Spotkanie na szczycie – Mount Everest

  • By ml
  • 6 października, 2017
  • Komentowanie nie jest możliwe

4 października klasy 2b,2e,3d,4a i 4b wzięły udział w spotkaniu z pochodzącym z Bochni Szczepanem Brzeskim oraz jego dziewczyną Sylwią Bajek, którzy w maju br. zaplanowali zdobyć  Mount Everest,  szczyt liczący 8848 m. n.p.m. Dla Szczepana był to ostatni szczyt Korony Ziemi (9 najwyższych szczytów na świecie), wcześniej zdobył m. in. Denali na Alasce, antarktyczny Masyw Vinsona, Piramidę Carstensz w Papui. Dotychczas pełną Koronę Ziemi zdobyło jedynie 22 Polaków.

Sylwia Bajek miała natomiast szanse w wieku 25 lat zostać najmłodszą Polką, która stanęła na szczycie Dachu Świata. Najmłodszą dotychczas Polką jest Martyna Wojciechowska, która zdobyła szczyt w 2006 roku mając 31 lat. 21 maja ok. godz. 10 rano, mając zapasy sił i bez objawów tzw. wysokościówki, para dotarła na wys. 8800m npm., skąd ukazał się im słynny Stopień Hilarego, a za nim szczyt (8848 m npm).  Ten piękny obrazek zaburzył news od Szerpy, który ni stąd ni zowąd oświadczył, że nie ma dla nich tlenu i muszą wracać… choć do szczytu zostało ok 30 min drogi.

Szczepan i Sylwia opowiadali o trudach związanych z wyprawą i długich do niej przygotowaniach oraz o pokonywaniu swoich słabości. Na zakończenie spotkania stwierdzili, że marzenia powinien mieć  każdy, ale też realizować je na miarę swoich możliwości. Według podróżników  aby osiągnąć sukces, każdy musi zadbać o swoje wykształcenie, które  gwarantuje dobra pracę, należy też uczyć się języków obcych oraz dbać o swoje ciało, uprawiając różne dyscypliny sportowe.

Categories: Aktualności

Comments are closed.