‘Tischnerowskie ślady’ – wyniki i apel

  • By admin
  • 12 marca, 2007
  • Komentowanie nie jest możliwe

Przypomnijmy, że 5 marca br. w naszej szkole miał miejsce coroczny konkurs zwany  ‘Tischnerowskie ślady’. Organizatorem   konkursu  był  Zespół  Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach, ( w naszej szkole pod opieką p. Marii  Więcek  oraz   p. Anny Szewczyk ). Celem  pojedynku jest nakłanianie młodzieży do popularyzacji i poznawania  postaci ks. Józefa Tischnera -  profesora i filozofa. Konkurs polegał na znajomości I rozdziału monografii Wojciecha Bonowicza na temat Wielkiego Filozofa oraz 4 ‘Kazań spod Turbacza’.

Iza Chomiak zajmując I miejsce została nagrodzona za wierną znajomość tekstów ks. Tischnera,  piekną polszyznę, która przejawiła się w jej pracy.

 

Kazania głoszone były w latach 70-90, w Kaplicy Pasterskiej - na Polanie Rusnakowej, adresowane do “ludzi gór”, członków Związku Podhalan. Ks. prof. J. Tischner w kazaniach pokazywał wartości, w jaki sposób one jawią  się w kulturze, literaturze, folklorze i życiu codziennym. Uczniowie mieli obowiązek wykazać się zrozumieniem myśli ks. Profesora, w jaki sposób dziedzinę wartości przekłada J. Tischner na przykłady, odnosząc te wartości do postaw ludzkich, zachowań w wyjątkowych momentach historycznych – działań potrzebnych na terenie Gorców. “Pytania wcale nie były łatwe, niektóre z nich były bardzo podchwytliwe, na których można było się złapać ” – relacjonuje jedna z uczestniczek konkursu; Gosia. Czym jest wirchownia ? Na czym można ‘bodować’ kulturę w człowieku ? Co w człowieku jest i czym człoiwiek żyje ?

Najmniej kłopotów  sprawiły pytania dotyczące biografii Filozofa, zaś  największym   problemem  były  pytania  zadane  z lektury ‘Kazania spod Turbacza’. “Myślę, że w przyszłym roku uczniowie także chętnie zgłoszą się do tego konkursu i że stanie się on tradycją w naszej szkole” – mówi p. Anna Szewczyk, jeden z organizatorów tegorocznego przedsięwzięcia.

Wyniki :

   

1. Izabela Chomiak
2. Karolina Kosacka, Katarzyna Rozum
3. Iwona     Fąfara
4. Barbara   Bukowiec
5. Anna Kokoszka
6. Ewelina Cholewa
7. Monika Michniak, Anna Mirek, Aneta Więcek
8. Lidia Kania
9. Małgorzata Rajca
10. Ewelina Tobiasz
11. Iwona Matusik
12. Anna Jaskierska
13. Mariola Nowak, Magda   Szewczyk
14. Anna Janczyk
15. Natalia Knap

Do konkursu przystąpiły szkoły noszące imię Ks. prof. Józefa Tischnera. W poniedziałek Ekonomik obchodził dzień Patrona szkoły i z tej okazji został przygotowany uroczysty apel przez uczniów klas pierwszych i drugich.

 

Categories: Aktualności

Comments are closed.