“TO BYŁY PIEKNE DNI…” SZKOCI W W NASZEJ SZKOLE

  • By admin
  • 4 października, 2011
  • Komentowanie nie jest możliwe

W dniach 21-28.09.2011 nasza szkoła gościła 26 osobową grupę Szkotów z Glasgow i Oban. Do wymiany doszło w ramach programu „Młodzież w działaniu” akcja 1.1. Organizatorami byli: Barbara Sieczka z ZS nr 3 oraz Krystyna Pacuła  prowadząca Europejski Klub Pickwicka przy Gimnazjum nr 1. Młodzież, przygotowując się do wizyty, badała problemy młodych ludzi i zastanawiała się nad ich rozwiązaniem oraz sprawdzała jak wygląda demokracja wśród młodych w Polsce i Szkocji. Poza wspólnymi zajęciami takimi jak np. nauka polskich tańców, gotowanie polskich potraw, gry sportowe, nauka udzielania pierwszej pomocy, strzelanie, biegi na orientację, lepienie garnków itp., młodzież szkocka zwiedziła naszą kopalnię i kopalnię w Wieliczce, pojechała do Oświęcimia i Brzezinki, aby zobaczyć, do czego doprowadził brak tolerancji i ksenofobia, w Krakowie goście podziwiali zarówno średniowieczne miasto w podziemiach Sukiennic jak i współczesne, natomiast w górach sprawdzali czy Polskie Pieniny są równie piękne jak szkockie góry. Należy również wspomnieć o zajęciach w naszej bocheńskiej Ochronce jak i choćby atrakcyjnym ognisku i grillu w Pogwizdowie. Nasze miasto zrobiło na gościach ogromne wrażenie, bardzo podobały się im nasze domy, „każdy jest inny, ale ładny”, chwalili ogólnie nasze jedzenie, a  szczególnie nasze zupy i słodycze. Prawie wszyscy wyrażali chęć powrotu do Polski w wakacje, a 14 letni Billy oświadczył, że chciałby u nas zamieszkać na stałe. Na podsumowaniu naszego projektu gościliśmy panią wice burmistrz Małgorzatę Szczepara, przedstawiciela Starostwa oraz przedstawicieli pięciu  bocheńskich szkół, którym serdecznie dziękujemy za przybycie.

A jak było podczas naszej wymiany – popatrzcie na zdjęcia

                                   

Categories: Aktualności

Comments are closed.