Wycieczka do Kopalni Soli

  • By ml
  • 20 listopada, 2018
  • Komentowanie nie jest możliwe

W dniu 19 listopada uczniowie klasy I BS  zwiedzili  rodzimą Kopalnię Soli, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli dziś wygląda jak podziemne miasto. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach współpracy z Hufcem Pracy OHP.

Zwiedzanie rozpoczęło się zjazdem głównym szybem i podróżą podziemną kolejką. Podziemne “metro” przemierza kilometrową trasę pomiędzy szybami Sutoris i Campi, 212 metrów pod ziemią i jest jedną z nielicznych tego typu atrakcji w Europie.Bocheńska kopalnia jest najstarszą której początki sięgają 1248r. Dzięki oddaniu do użytku multimedialnej trasy turystycznej zyskała zupełnie nowe oblicze. Za pomocą interaktywnych   i holograficznych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk młodzież miała okazję poznać  średniowieczne techniki wydobycia soli,  zwyczaje górnicze, dawny system transportowy   i wentylacyjny. Ostatnim punktem pobytu pod ziemią było zwiedzanie kaplicy św. Kingi  z wykutymi w soli ołtarzami oraz poznanie legendy o Św. Kindze i soli. Od niedawna znajduję się tam rzeźba Jana Pawła II, wykonana w soli przez jednego z bocheńskich artystów. Zwiedzanie miało charakter podróży w czasie, było doskonałym sposobem na odpoczynek w leczniczym mikroklimacie oraz niezwykłą lekcją pozwalającą zapoznać się  z wyjątkowymi zabytkami ziemi bocheńskiej.

Opiekunami były Pani Barbara Góra-wychowawca klasy oraz Pani Renata Pastuszak i Agata Witowska z Hufca.

 

 

 

Categories: Aktualności

Comments are closed.