XI Rajd Śladami Księdza Tischnera

  • By admin
  • 17 października, 2011
  • Komentowanie nie jest możliwe

W dniach 29- 30 IX i 1 X młodzież naszej szkoły wzięła udział w XI Rajdzie ,,Śladami Tischnera” w Poznaniu, stolicy Wielkopolski. W rajdzie wzięły udział reprezentacje szkół Tischnerowskich z całej Polski. Hasłem tegorocznego rajdu stało się stwierdzenie Księdza Tischnera, że ,,Każdy ma swój krajobraz fundamentalny”. Organizatorem rajdu był Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4 w Poznaniu. W tym wyjątkowym wydarzeniu wziął udział również brat Księdza Tischnera- Pan Kazimierz Tischner.

Trasa rajdu była nieco inna niż zazwyczaj. Tym razem w tym samym składzie Rodzina Szkół Tischnerowskich zwiedziła uroczą stolicę Wielkopolski – Poznań. Wspólnym autokarem młodzież dotarła do miejsca noclegu – pełnej uroku Głuszyny, położonej w pięknym krajobrazie, pełnym lasów, pasących się koni, pachnących traw. Stąd następnego dnia wyruszyliśmy do Rogalina, w którym w 1831 roku zatrzymał się Adam Mickiewicz. Tego dnia zwiedzaliśmy piękny pałac w Rogalinie, należący do hrabiowskiej rodziny Raczyńskich. Odkrywając tajemnice tego miejsca, podążaliśmy uroczymi korytarzami i zwiedzaliśmy okazałe sale pałacowe. Następnie wyruszyliśmy piękną trasą z Rogalina do Głuszyny. Na trasie podziwialiśmy przepiękne dęby rogalińskie (najsłynniejsze z nich to Lech, Czech i Rus, liczą sobie zapewne już 700 lat) i urzekający pejzaż starorzecza Warty.  Nic dziwnego, że wrażenia te poruszyły naszą wyobraźnię. Po 15 – kilometrowej trasie przyjęli nas bardzo gościnnie gospodarze rajdu- Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4 im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Poznaniu. Po wspólnym posiłku pięknie zaprezentowały się wszystkie szkoły Tischnerowskie, spotkanie pełne muzyki, rozmaitych gier ruchowych, tańca pokazało radość ze spotkania wszystkich uczestników rajdu. Następnego dnia zwiedzaliśmy piękne miasto Poznań – Ostrów Tumski ze Śródką, Bazylikę Św. Piotra i Pawła, barokowa Kolegiatę św. Marii Magdaleny, Stare Miasto z Ratuszem Miejskim. Uczestniczyliśmy również wedle obyczaju Poznaniaków w wyjątkowym wydarzeniu, oczekując na pojawienie się słynnych koziołków na wieży ratuszowej. Na zakończenie rajdu odśpiewaliśmy ,,Hymn Rodziny Szkół Tischnerowskich”, w goszczącej nas szkole obejrzeliśmy również widowisko inspirowane myślą Księdza Profesora Józefa Tischnera. To kolejne ze spotkań, które pozostanie w naszych sercach. W rajdzie uczestniczyły uczennice klasy IV TEb: Monika Mucha, Katarzyna Majchrzyk, Żaneta Kłósek, Wioletta Mucha, Małgorzata Sieja oraz Pani Anna Szewczyk.

           

Categories: Aktualności

Comments are closed.