XV Rajd Tischnerowski w Zakopanem

  • By ml
  • 14 października, 2015
  • Komentowanie nie jest możliwe

W dniach 08-09.10 2014 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w Rajdzie Tischnerowskim dla młodzieży. XV Rajd Tischnerowski odbył się w Zakopanem, którego organizatorem było II Publiczne Gimnazjum w Zakopanem. Młodzież miała możliwość spotkania z młodzieżą skupioną w ,,Rodzinie Szkół Tischnerowskich”. 

Na ,,Rajd Tischnerowski” do Zakopanego wyruszyłyśmy wczesnym rankiem, gdy wszyscy jeszcze spali, ale dzień ten miło wspominamy. W ,,szmaragdowym” Krakowie, bo taki kolor miało jesienne niebo tego dnia,  obudziła nas kawa i aromat świeżych obwarzanków. Wraz ze wschodzącym słońcem  z nową energią i uśmiechem wyruszyłyśmy do Zakopanego. Po dotarciu do siedziby szkoły - 2 Gimnazjum im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Zakopanem, gdzie przywitał przybyłą na ,,Rajd Tischnerowski” młodzież wraz z opiekunami Pan Dyrektor Bogdan Wojnarowski i wspólnej integracji, ruszyliśmy z młodzieżą Szkół Tischnerowskich z całej Polski szlakiem z Zakopanego  na Halę Gąsienicową i dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy. Po trudach w postaci ruchomych i stromych głazów oraz deszczu,  a także licznych przygodach, mądrych rozmowach, kontemplacji natury śladem i szlakiem Młodopolskich artystów dotarliśmy do Czarnego Stawu Gąsienicowego- pięknego jeziora polodowcowego, mieliśmy okazję zobaczyć mgłę opisywaną przez Kazimierza Przerwę- Tetmajera, poczuć grozę, ogrom i nieprzewidywalność gór oraz odkryć nowe zakątki Polski.

                Wracając mieliśmy okazję bliżej zapoznać z innymi uczniami oraz nawiązać nowe przyjaźnie. Po powrocie do szkoły, ciepłym posiłku i odpoczynku uczestniczyliśmy w ciekawym wykładzie na temat Ochrony Przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym. Po wykładzie, reprezentanci szkół w 3-osobowych zespołach przystąpili do dwuetapowego konkursu. Po pierwszej części pisemnej- Konkursie Wiedzy o Tatrach, w której osiągnęliśmy najwyższą ilość punktów, udało się naszemu zespołowi dostać do drugiego etapu konkursu w którym należało się wykazać  m.in. umiejętnością tłumaczenia  zdań z języka polskiego na gwarę góralską, umiejętnością tańca góralskiego- toteż pisząca te słowa Paulina wystąpiła w stroju górala i objawiając swój talent aktorski, zatańczyła z piękną góralką. Grając w kalambury, tłumaczyłyśmy popularny nakaz TPN: ,,Nie zrywaj roślin objętych ochroną TPN” oraz rozpoznawałyśmy po zapachu przepyszne góralskie potrawy.  Szanowne jury przyznało nam- I miejsce, i ten fakt bardzo nas ucieszył, na drugim miejscu uplasował się Zespół Szkół Nr 3 w Wadowicach, a na trzecim miejscu Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy.

Następnego dnia wyruszyliśmy na Gubałówkę, gdzie niestety nie udało nam się wiele zobaczyć z powodu gęstej mgły, jednak nasz pan przewodnik Tomasz świetnie sobie poradził i nie był to czas stracony. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie i pochodziliśmy po Krupówkach. Podczas zakończenia Rajdu, któremu towarzyszyła muzyka góralska, uczestniczyliśmy w uroczystym podsumowaniu Rajdu – oraz prezentacji filmów ,,Enduro”, promujących sporty ekstremalne i jazdę na rowerze po szlakach polskich Beskidów. Każdy otrzymał drobną pamiątkę, aby długo zapamiętać te dni. ,,Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr…” (Jan Sztaudynger) – będziemy tu wracać wspomnieniami.  W XV Rajdzie Tischnerowskim uczestniczyły uczennice klasy IV TEa: Elżbieta Oleksy, Kinga Sroka, Paulina Frontczak, Agnieszka Ptak pod opieką p. Anny Szewczyk.

                                                                                                                                                             Paulina Frontczak

 

 

 

Categories: Aktualności

Comments are closed.