Warsztaty historyczne w Civitas Christiana

  • By ml
  • 6 czerwca, 2014
  • Komentowanie nie jest możliwe

4 czerwca  w Civitas Christiana odbyły się ciekawe warsztaty historyczne dla młodzieży i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Bocheńskiego  pt. ,,Ziemia Bocheńska od przeszłości do teraźniejszości. Bochniacy w Legionach 1914- 1920”.

Podczas warsztatów dla młodzieży i nauczycieli zorganizowanych przez Civitas Christiana w Bochni w dniach 27 maja i 4 czerwca  w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą wybuchu I wojny światowej omawiano tematykę związaną z działalnością Legionów w okresie I wojny światowej oraz znaczenia zaangażowania  i patriotyzmu młodych Bochniaków, którzy pokonali szlak legionowy wychodząc z krakowskich Oleandrów i brali udział w działaniach wojennych na froncie I wojny światowej sięgających aż po Polskie Kresy.  Podczas warsztatów Stanisław Kobiela ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej wygłosił wykład pt. ,,Udział Bochniaków w Legionach 1914-1918”, ,,Miejsca  i pamiątki z czasów I wojny światowej na terenie Ziemi Bocheńskiej”. Pani Janina Kęsek( Muzeum im. Stanisława Fischera) wygłosiła ciekawy wykład ,,Młodzież bocheńska w Legionach i Wojsku Polskim w latach 1914-1920”. Ciekawostką jest to, że młodym Bochniakom towarzyszyła pieśń ,,Kantata Bochniaków”, będąca dzisiaj hymnem  Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. W warsztatach wzięła udział młodzież: Anna Dawiec (klasa I Tef) Dawid Brzęk (klasa I Tec), Kamil Czesak, Tomasz Gajda (klasa I TEa) pod opieką p. Anny Szewczyk. 

 

 

 

 

Categories: Aktualności

Comments are closed.