Zakończenie nauki w szkole Technikum i LO 2020

  • By pc
  • 24 kwietnia, 2020
  • Komentowanie nie jest możliwe

Drodzy uczniowie, absolwenci Technikum i LO dla dorosłych, rocznik 2020. Takiego pożegnania absolwentów, nikt z Nas nie przewidywał. Kończymy rok szkolny, bez obecności uczniów, chociaż świadectwa wypisane, nagrody przygotowane, statuetki Primus Inter Pares i  te za osiągnięcia sportowe przyznane. Ten moment miał jak co roku przejść do historii szkoły, ale inaczej niż przechodzi – miała być radość, śmiech i wzruszenie…..jest cisza.

Pozwólcie jednak, że  skieruję do Was kilka słów, które ten dzień, chociaż troszeczkę uczynią innym, niż zaplanował nam go los.

Moi drodzy. Kończąc dzisiaj edukację w szkole, wyruszacie z radością i pełni nadziei w podróż do pełnej dorosłości, w podróż tak naprawdę nieznaną i z wieloma pytaniami, na które dzisiaj nie ma pewnej odpowiedzi. Zanim jednak wyruszycie, chciałbym Wam w imieniu swoim, nauczycieli, pracowników szkoły a także Waszych młodszych koleżanek i kolegów podziękować, za te cztery, wspólnie spędzone lata. Dziękuję Wam, za Waszą decyzję z przed 4 lat, że to właśnie w “Ekonomiku” będzie się uczyć, że Nasza szkoła będzie Waszą i będzie tą, w której chcecie dorastać do prawdziwego życia. Dziękuję Wam za to, że chcieliście się z Nami dzielić Waszym młodzieńczym entuzjazmem, zapałem i radością, czyniąc Nas znowu, młodszymi duchem. Dziękuję Wam za wszystko, co zrobiliście dla Naszej Szkoły, za Wasze pomysły, te zrealizowane i te, które gdzieś zaszczepione w młodszych rocznikach dopiero będą się urzeczywistniać. Dziękuję Wam za reprezentowanie Szkoły w olimpiadach,  konkursach, dniach otwartych, akcjach społecznych i podczas różnych imprez okolicznościowych. Dziękuję także za to, że tak licznie reprezentowaliście Naszą Szkołę w zawodach sportowych, osiągając wysokie lokaty oraz te historyczne dla Naszej społeczności szkolnej zwycięstwa jak np. wicemistrzostwo Polski szkół ponadgimnazjalnych w koszykówce dziewcząt. Za to wszystko, za Wasz wkład w rozwój Szkoły, za pozostawienie w niej cząstki siebie, za dbanie o jej dobry wizerunek wśród społeczności lokalnej, ale i za granicą, wśród Naszych greckich przyjaciół, w imieniu wszystkich, bardzo Wam dziękuję.

Na koniec chciałbym Wam zadedykować wiersz greckiego poety Konstandinosa  Kawafisa „Itaka”, wiersz, który lubię i odkrywam ciągle na nowo jego przesłanie i chciałbym, aby i Wam towarzyszył na tej nowej, dalekiej, ale przez to pięknej drodze. Ruszajcie w świat i idźcie – jak podpowiada poeta – idź powoli…żebyś miał wiele takich poranków lata, kiedy, z jaką uciechą, z jakim rozradowaniem, będziesz podpływał do portów, nigdy przedtem nie widzianych….szukając w życiu tego co najważniejsze i najbardziej wartościowe.

Pozdrawiam Was serdecznie – Piotr Czekaj – dyrektor Szkoły.

ITAKA – Konstandinos Kawafis

„Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie,

pełne przygód, pełne doświadczeń.

Lajstrygonów, Cyklopów, gniewnego Posejdona nie obawiaj się.

Nic takiego na twojej drodze nie stanie, jeśli myślą

trwasz na wyżynach, jeśli tylko wyborne uczucia dotykają twego ducha i ciała.

Ani Lajstrygonów, ani Cyklopów, ani okrutnego Posejdona nie spotkasz,

jeżeli ich nie niesiesz w swojej duszy,

jeśli własna twa dusza nie wznieci ich przed tobą.

Pragnij tego, by wędrowanie było długie:

żebyś miał wiele takich poranków lata,

kiedy, z jaką uciechą, z jakim rozradowaniem,

będziesz podpływał do portów, nigdy przedtem nie widzianych;

żebyś się zatrzymywał w handlowych stacjach Fenicjan

i kupował tam piękne rzeczy,

masę perłowa i koral, bursztyn i heban,

i najróżniejsze, wyszukane olejki —

ile ci się uda zmysłowych wonności znaleźć.

Trzeba też, byś egipskich miast odwiedził wiele,

aby uczyć się i jeszcze się uczyć — od tych, co wiedzą.

Przez cały ten czas pamiętaj o Itace.

Przybycie do niej — twoim przeznaczeniem.

Ale bynajmniej nie śpiesz się w podróży.

Lepiej, by trwała ona wiele lat,

abyś stary już był, gdy dobijesz do tej wyspy,

bogaty we wszystko, co zyskałeś po drodze,

nie oczekując wcale, by ci dała bogactwo Itaka.

Itaka dała ci tę piękną podróż.

Bez Itaki nie wyruszyłbyś w drogę.

Niczego więcej już ci dać nie może.

A jeśli ją znajdujesz ubogą, Itaka cię nie oszukała.

Gdy się stałeś tak mądry, po tylu doświadczeniach,

już zrozumiałeś, co znaczą Itaki.

Categories: Aktualności

Comments are closed.