Zdolni, z pasją, nagrodzeni!

  • By ml
  • 28 kwietnia, 2015
  • Komentowanie nie jest możliwe

25 kwietnia uczennice Zespołu Szkół Nr 3 im. Ks. prof. Józefa Tischnera – Elżbieta Oleksy i  Agnieszka Stachura  otrzymały Wyróżnienia za udział w konkursach Literackim i Literacko – Historycznym podczas uroczystej gali wręczenia nagród młodzieży szkół noszących imię Księdza prof. Józefa Tischnera w ramach Spotkania Filozoficznego Młodych na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie z okazji XV Dni Tischnerowskich.

Agnieszka Stachura uczennica klasy I TEf  otrzymała Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno – Literackim ,,Unowocześnijmy historię- ,,Co by było gdyby…” lub współczesny język młodzieżowy w wypracowaniu historycznym”. Organizatorem konkursu było ,,Stowarzyszenie Drogami Tischnera” i  Zespół Szkół Nr 2 im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie napisać pracę , przedstawiając temat we współczesnym, ,,odmłodzonym” i unowocześnionym wydaniu (języku), ale z zachowaniem poprawności merytorycznej (tak jak historia się potoczyła).  Młodzież miała do wyboru tematy, ale też mogła sama zaproponować inspirujący temat pracy. Agnieszka Stachura napisała pracę historyczno-literacką na temat: ,,Harcerstwo podczas II wojny światowej” i otrzymała Wyróżnienie, a tym samym znalazła się wśród siedmiu laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego z całej Polski.,,- Przez to, że działam w bocheńskiej Komendzie Hufca ZHP poznaję historię Związku Harcerstwa Polskiego, ważne są dla mnie wzorce i piękne postawy pokolenia młodzieży podczas II wojny światowej- ich odwaga, waleczność i poświęcenie życia dla Ojczyzny”- mówi Agnieszka Stachura. Na etap szkolny wpłynęło wiele interesujących prac młodzieży, które zostały sprawdzone przez szkolną komisję mgr Marię Więcek i mgr Małgorzatę Krzyżak, będące opiekunami merytorycznymi.

Agnieszce gratulujemy, życząc dalszych sukcesów!

Elżbieta Oleksy uczennica klasy III TEa otrzymała Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych ,,Rozwiń myśl”- ,,Czytam, więc jestem! Czytamy polskich filozofów- Józefa Tischner”, którego organizatorem było ,,Stowarzyszenie Drogami Tischnera” i wydawnictwo ,,Znak” pod Honorowym Patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani prof. Małgorzaty Omilanowskiej. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie rozwinąć myśl Księdza Profesora Józefa Tischnera z jego dzieła ,,Filozofia Dramatu”: ,, Przestrzenią człowiekowi najbliższą jest dom. Wszystkie drogi człowieka przez świat mierzą się odległością od domu. Widok z okien domu jest pierwszym widokiem człowieka na  świat. Człowiek zapytany, skąd przychodzi – wskazuje na dom. Dom jest gniazdem człowieka”.

Elżbieta Oleksy napisała pracę literacką ,,Dom i Ojczyzna Księdza Tischnera”, na podstawie słynnych ,,Kazań spod Turbacza” ,,Słowo o ślebodzie. Kazania spod Turbacza 1981-1997”,   i znalazła się w gronie ośmiu nagrodzonych laureatów, wśród uczestników znalazła się również młodzież szkół ponadgimnazjalnych ,,Rodziny Szkół Tischnerowskich”, dzieci z Krakowskiego Hospicjum im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz młodzież z Ośrodka Siemacha ,,Spot” w Krakowie. Elżbieta w swojej pracy odniosła się do motywu domu i ,,Małej Ojczyzny” – umiłowanego Podhala Księdza Tischnera i miejscowości Łopuszna, bacówki na Polanie Szumalowej, odnosząc się do kontekstów historycznych, kulturowych, sztuki Podhala. W jury konkursu zasiedli pracownicy naukowi, wykładowcy filozofii oraz przedstawiciele świata kultury:  pisarz i poeta,  autor  biografii Ks. prof. Józefa Tischnera -Wojciech Bonowicz, pisarz Wit Szostak, etnolog dr Stanisława Trebunia- Staszel.

Praca Elżbiety  została uznana za dojrzałą filozoficznie, interesującą, osadzoną w kontekstach Filozofii wartości Księdza Profesora Józefa Tischnera. Opiekunem merytorycznym była pani  mgr Anna Szewczyk. Na konkurs wpłynęło około 500 prac (literackich i plastycznych). Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, dodatkowo w dniach 8-9 czerwca odbędą się warsztaty literackie dla młodzieży w Łopusznej. Elżbiecie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Categories: Aktualności

Comments are closed.